Arabský oblek
Autorské právo: elnur / 123RF Reklamní fotografie

Když Jiří Voskovec a Jan Werich nazpívali slavnou píseň „Šaty dělají člověka“, zda se, že měli do jisté míry pravdu.  Své by o tom mohl říci plzeňský učitel gymnázia Antonín Kolář. Poté, co přivítal své žáky v arabském oděvu a hovořil s nimi o toleranci a lidských právech, začali mu potíže. Očividně se škole nelíbilo, jakou metodu zvolil k diskuzi o toleranci. Přidalo se i pár nespokojených rodičů, kteří snad z oděvu usoudili, že ve škole působí „islamista“ a celá věc nakonec skončila odchodem pedagoga z gymnázia.

Gymnázium svým chováním potvrdilo, že dává přednost strachu před tolerancí a kvalitním vzděláním. Unikl jim fakt, že arabský tradiční oděv má ve skutečnosti velmi málo společného s náboženským přesvědčením, protože tento oděv nosí na Blízkém východě jak muslimové, tak i křesťané či drůzové.

Na otázku v anketě, která proběhla na stránkách TV NOVA dne 19. 1. 2016, zda by lidem vadilo, kdyby učitelka jejich dítěte provozovala prostituci, odpovědělo 2593 dotázaných, že nevadilo a pouze 287 dotázaným by to vadilo. Naopak podle ankety na Idnesu by 17757 dotázaným vadilo, kdyby jejich učitel přivítal děti na střední škole v arabském obleku. Žijeme v říši absurdity, ve kterém by učitelka, o které se zjistí, že si přivydělává prostitucí, mohla zůstat vychovatelkou dětí i nadále, zatímco učitel, který se o výchovu opravdu snaží, musí odejít.

Více o kauze zde