Autorské právo: silverjohn / 123RF Reklamní fotografie

Řečtí zákonodárci dali po 180 letech zelenou k postavení první oficiální mešity v Athénách. Návrh byl schválen drtivou většinou. Z 230 poslanců návrh podpořilo 206 přítomných. Proti se postavila pouze krajně pravicová strana Zlatý úsvit a pravicoví Nezávislí Řekové.

V Athénách žije více než 200.000 muslimů, kteří se shromažďují k páteční modlitbě v neoficiálních mešitách, které byly často terčem pravicových radikálů.

Existence provizorních mešit je nebezpečná jak pro naši zemi, tak pro muslimskou komunitu“, prohlásil řecký ministr školství Nikos Filis.

Řecká vláda se již v roce 2006 zavázala, že mešita bude postavena z veřejných finančních prostředků. Projekt mešity vyjde na 950.000 EUR.

Ministr školství Filis dodal, že vybudování oficiální mešity pomůže zpomalit radikalizaci některých místních muslimů. V Řecku se také nachází 50.000 muslimských uprchlíků, kteří v důsledku války v Sýrii museli uprchnout.

Chceme-li se vyhnout problémům, kterým čelí Francie a Belgie, neměli bychom dělat chyby, které nyní můžeme řešit“, řekl Filis.

Mešita bude postavena v západní části hlavního řeckého města v oblasti Votanikos na pozemku, který patřil řeckému námořnictvu. Amnesty International již dříve kritizovala Athény, že je jedním z mála evropských hlavních měst, které nemají oficiální mešitu. Oficiální mešita nebyla v Řecku od doby, kdy Řecko získalo v roce 1832 nezávislost.