V koncentračním táboře v čínském regionu Sin-ťiang je zadržováno až tři miliony osob. Britská vláda byla vyzvána, aby zakázala dovoz bavlny pocházející z této provincie, ve které jsou ujgurští muslimové nucení pracovat jako otroci.

Šedesáti stránkový dokument předložený právníky HMRC (Celní a daňový úřad VB) předkládá jasné důkazy o zneužívání urgujských muslimů vězněných v čínských koncetračních táborech v Sin-ťiangu.

Dokument také zmiňuje nejznámější značky ve Velké Británii jako H&M, Ikea, Muji a Uniqlo, o kterých je známo, že v uplynulém roce použily ve svých výrobcích bavlnu ze Sin-ťiangu. Firma Uniqlo se otevřeně v reklamě chlubí vysokou kvalitou bavlny vyrobenou v Sin-ťiangu.

OSN se domnívá, že Sin-ťiang je místem systémového porušování lidských práv muslimských menšin. Všeobecně se uvádí, že od roku 2017 Čína zadržuje více než milion urgujských muslimů v takzvaných převýchovných táborech. Vězni jsou vystavení bití a mučení.

Čínská vláda trvá na tom, že centra jsou dobrovolná a nezbytným krokem k potlačení islámského radikalismu. Lidskoprávní organizace však tvrdí, že osoby jsou v továrnách podrobovány nuceným pracím. Jsou kontrolovány 24 hodin a odmítají jim návrat domů.

Zdroj