Berlín – Rozhodnutí Berlína zakázat muslimským učitelům nosit hižáb je podle německého nejvyššího soudu protiústavní.

Autorské právo: olegdudko / 123RF Reklamní fotografie

Muslimské učitelce bylo znemožněno učit na berlínské státní škole kvůli nošení hižábu. Federální soud rozhodl, že se jednalo o diskriminaci kvůli náboženství.

Dirk Behrendt, berlínský senátor za spravedlnost, se proti zákazu ohradil a na Twitteru napsal: “V multináboženské společnosti to musí být o tom, co má člověk v hlavě, a ne o hlavě.

Podle berlínského zákona o neutralitě z roku 2005, který státním úředníkům zakazoval nošení náboženského oblečení a symbolů v zaměstnání, bylo muslimským učitelům zakázáno nosit šátky.

Žena, které bylo řečeno, že nemůže s hižábem v Berlíně učit, předložila případ nižšímu berlínsko-braniborskému pracovnímu soudu. Soud uvedl, že berlínský zákon o neutralitě (Neutralitätsgesetz), který zakazuje státním úředníkům nosit náboženské symboly, je formou diskriminace.

Podle zákona mohly být výjimky uděleny pouze pro náboženskou výuku a odborné školy.

V roce 2018 nařídil nižší soud Berlínu zaplatit ženě 5 159 eur jako náhradu škody s tím, že šátky mohou být zakázány pouze v případě, že by ve škole existovala konkrétní hrozba ohrožení stability.

Čtvrteční rozhodnutí soudu přišlo poté, co Berlín podal odvolání s odvoláním na zákon o neutralitě. Federální soud se postavil na stranu nižšího soudního rozhodnutí.

Federální soud také citoval rozhodnutí Spolkového ústavního soudu z roku 2015, které uvádí, že svoboda náboženského vyznání nemůže být omezena kvůli “abstraktnímu nebezpečí”.