Palestinská neurovědkyně Thabat Chatib vyvíjí lék, který by pomohl při léčbě demence u starších osob.

Palestinská vědkyně má akademicky slibnou kariéru. Chatib vystudovala úspěšně v roce 2009 Arabskou americkou střední školu v Dženín. Poté se připojila k biotechnickému programu na Přírodovědecké fakultě Arabsko-americké univerzity. Po úspěšném studiu pokračovala dále v magisterském studiu. Kvůli jejímu talentu byla pak přijata na pátou největší univerzitu ve Velké Británii v Aberdeenu, kde získala stipendium.

V roce 2018 získala doktorát a pokračovala v postdoktorandském studiu na stejné univerzitě. Zaměřila se na vývoj léků na onemocnění Alzheimerovy choroby, což je typ demence, kterou trpí přes 50 milionu obyvatel planety.

Během experimentů si všimla, že mnoho osob postižených touto chorobou postrádá chemickou látku zvanou retinová kyselina, která způsobuje poruchu v neuronovém systému. Tělo tuto chemickou látku neumí vyrábět a čerpá ji z vitamínu A. Chatiba přišla s nápadem vyrábět syntetickou látku ve formě kyseliny retinové, ze které by se vytvořil lék. Chatiba na projekt získala 400.000 EUR.

Podle Chatiby brzy začnou klinické testy. „Pokud půjde vše hladce, bude to první lék na světě, který bude velkým přínosem všem pacientům s Alzheimerovou chorobou,“ uvedla.

Vědkyně doufá, že jednoho dne se vrátí do své vlasti, aby inspirovala mladší dívky v Palestině i arabském světě.

Chatib doporučuje studentům: „Věřte v sami sebe, ve své schopnosti a nevzdávejte se. S vírou a tvrdou prací můžete dosáhnout velkých úspěchů,“ dodala.