Po mnoho měsíců 18letá Afiya (jméno změněno) z jihoindické provincie Karnataka pálila o půlnoci olej, aby se mohla zúčastnit zkoušky ve 12. třídě a poté, aby se mohla přihlásit na lékařskou fakultu.

Testu se ale nemohla zúčastnit, protože jí škola nedovolila vstoupit do zkušební haly v hidžábu nebo šátku.

Poté, co vrchní soud v Karnátace 15. března potvrdil zákaz nošení šátků uvnitř budovy vzdělávacích institucí, mnoho muslimských studentek se buď odhlásilo ze zkoušek, nebo hledá alternativní způsoby, jak se vzdělávat.

Soud rozhodl, že „nosení hidžábu muslimskými ženami netvoří součást základní náboženské praxe v islámské víře“.

“Cítím se špatně. Nesměla jsem sedět u zkoušky, s hidžábem…nebudu se moci zúčastnit ani NEET (National Eligibility cum Entrance Test) pro přijetí na lékařskou fakultu,” řekla Afiya.

Nyní hledá přijetí na jinou školu, kde může nosit hidžáb.

“Neumím si představit svou budoucnost. Mám pocit, že se mé sny každým dnem rozbíjejí,” řekla Afiya a dodala, že letos v únoru přestala chodit do školy.

Stejně jako Afiya se zhroutily sny mnoha muslimských dívek, které si musely vybrat mezi svou identitou, svobodou, oblékáním a vzděláním.

Problém začal v lednu, kdy muslimské studentky nesměly vstoupit do svých tříd na vládní vysoké škole v okrese Udupi v Karnatace za nošení hidžábu. Následně se rozhodnutím řídily i další instituce.

Studenti nyní vkládají své naděje do Nejvyššího soudu, který případ projednává.

“Hijab nosíme od dětství a ne teprve od včerejška. Měli by nám (vysoká škola) umožnit psát zkoušky z hidžábu. Dříve neměly žádné problémy, ale poté, co přišel soudní příkaz, byly zakázány,” řekla Hiba Sheikh další studentka, která taktéž od března navštěvuje vysokou školu.

Zdroj: AA