1. Sloní hodiny

Al-Jazari, Public domain, via Wikimedia Commons

Tři metry vysoké vodní hodiny z počátku 13. století a jeden z technických divů středověkého světa. Byl postaven al-Džazarím a dává fyzickou podobu konceptu multikulturalismu. Představuje indického slona, ​​čínské draky, řecký vodní mechanismus, egyptského fénixe a dřevěné roboty v tradičním arabském oděvu. Mechanismus časování je založen na kbelíku naplněném vodou skrytého uvnitř slona.

2. Camera obscura

Největším vědcem středověkého světa byl Arab z 10. století jménem Ibn al-Haytham. Mezi jeho mnoha příspěvky k optice bylo první správné vysvětlení toho, jak funguje vidění. Použil čínský vynález camera obscura (neboli dírková komora), aby ukázal, jak se světlo šíří v přímých liniích od objektu a vytváří převrácený obraz na sítnici.

3. Al-Idrisiho mapa světa

Tato třímetrová reprodukce slavné mapy z 12. století od andaluského kartografa Al-Idrisiho (1100-1166) byla vyrobena na Sicílii a je považována za nejpropracovanější a nejkompletnější popis světa vytvořený ve středověku. Cestovatelé ho hojně využívali po několik staletí a obsahoval podrobné popisy křesťanského severu i islámského světa, Afriky a Dálného východu.

Konrad Miller (copy and translitteration), Public domain, via Wikimedia Commons

4. „geniální zařízení“ bratří Banu Musa

Tito tři bratři byli slavní matematici a inženýři v Bagdádu devátého století. Jejich Kniha důmyslných zařízení, vydaná v roce 850, byla velkým ilustrovaným dílem o mechanických zařízeních, které zahrnovaly automaty, hádanky a kouzelnické triky, stejně jako to, co bychom dnes označili jako „hračky pro manažery“.

5. Al-Zahrawiho chirurgické nástroje

Tato řada podivných a úžasných zařízení ukazuje druh nástrojů, které používal chirurg al-Zahrawi z 10. století, který působil v Córdobě. Jeho dílo mělo v Evropě obrovský vliv a mnoho z jeho nástrojů se používá dodnes. Mezi jeho nejznámější vynálezy patřily injekční stříkačka, kleště, chirurgický hák a jehla, pilka na kosti a litotomický skalpel.

6. Ibn Firnasův létající přístroj

Zaltmatchbtw, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Abbas Ibn Firnas byl legendární vynálezce devátého století a da Vinci islámského světa. Je poctěn na arabských poštovních známkách a je po něm pojmenovaný kráter na Měsíci. Svůj slavný pokus o řízený let učinil, když ve věku 65 let sestrojil základní závěsný kluzák a odstartoval ze strany hory. Některé zprávy tvrdí, že zůstal ve vzduchu několik minut, než špatně přistál a zranil si záda.