Touha turistů cestovat do Turecka radikálně vzrostla poté, co byla ikonická istanbulská památka Hagia Sofia obnovena jako mešita, uvedli analytici a návštěvníci při druhém výročí jejího znovuotevření.

„Muslimové ze všech koutů světa milovali Turecko již dlouho. Hagia Sofia nám připomíná inspirativní historii dobývání Konstantinopole (Istanbulu) sultánem Mehmetem II.,“ řekl agentuře Anadolu Abdullah Al Mahmud, profesor světového náboženství a kultury na univerzitě v Dháce.

Řekl, že 1500 let stará Hagia Sofia vždy přitahovala obrovské množství turistů z celého světa.

„My, muslimové v jihoasijském pásu, sníme o tom, že uvidíme Hagia Sofia jako mešitu od té doby, co byla v roce 1934 přeměněna na muzeum,” řekl Mahmud.

10. července 2020 turecký soud zrušil vládní dekret z roku 1934, který proměnil Hagia Sofia v muzeum, čímž se otevřela cesta k jeho opětovnému využití jako mešity.

Památník byl obnoven do své bývalé slávy jako Velká mešita Hagia Sofia 24. července 2020, kdy se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po 86 letech připojil ke stovkám věřících na první muslimské modlitbě.

Hagia Sofia sloužila jako kostel 916 let a 86 let jako muzeum. Od roku 1453 do roku 1934, téměř 500 let, sloužila jako mešita.

V roce 1985 byl přidána na seznam světového dědictví UNESCO a patří mezi top turistické destinace v Turecku.

Zdroj AA