Ijlal2278, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ijlal2278, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Úředníci odhadují, že 33 milionů Pákistánců – každý sedmý – bylo postiženo klimatickou katastrofou, která si od začátku monzunu „monstra“ v červnu vyžádala životy nejméně 1136 lidí.

Pákistán se potýká s „klimatickou ranou za klimatickou ránu“, říká Arif Jabbar Khan, ředitel WaterAid, s tím, že země čelila počátkem tohoto roku spalujícím vlnám veder.

“Všechno je to jeden velký oceán , není tam žádná suchá země, která by odčerpávala vodu ,” řekla agentuře AFP ministryně klimatu Sherry Rehmanová. “Doslova, jedna třetina Pákistánu je právě teď pod vodou, což překročilo všechny hranice, každou normu, kterou jsme v minulosti viděli.”

Pákistán je na monzuny a lijáky zvyklý, ale tento rok není obvyklý. Déšť prší o více než 780 procent nad průměrem, vysvětluje Abid Qaiyum Suleri, výkonný ředitel Institutu udržitelného rozvoje a člen pákistánské Rady pro změnu klimatu.

Globální oteplování způsobuje, že srážky jsou intenzivnější, protože teplejší vzduch zadržuje více vlhkosti a přetěžuje mohutné řeky, jako je Indus.

Pákistán je zasažen dalším zdrojem bleskových záplav: extrémní vedra urychlují tání himálajských ledovců a povodňová voda z prasklých ledovcových jezer proudí do země.

Zdroj: Euronews