Islámská charita hraje důležitou roli při pomoci násilně vysídleným lidem, uvedl v pátek představitel uprchlické agentury OSN.

Na začátku muslimského půstu v Ramadánu Khaled Khalifa, hlavní poradce vysokého komisaře a zástupce UNHCR v zemích Rady pro spolupráci v Zálivu, zahájila pátou výroční zprávu o islámské filantropii, „která ukazuje sílu a rostoucí potenciál islámské charity, která zachraňuje životy a snaží se vybudovat lepší budoucnost pro násilně vysídlené na celém světě“.

Podle zprávy 6 milionů lidí, kteří byli násilně vysídleni a žijí ve 26 zemích, využilo prostředky Zakatu.

V loňském roce odeslal Fond pro pomoc uprchlíkům více než $ 21,3 milionu.

„I když se jedná o malou část globálních výdajů UNHCR, jeho význam a dopad pro vysídlené osoby je veliký. Částka přispívá ke snížení chudoby, hladu a podílí se na zlepšování vzdělání,“ řekl Khalifa.

V roce 2022 umožnil muslimský Fond pro uprchlíky UNHCR zlepšit životy více než 1,5 milionu lidí ve 21 zemích.

V loňském roce byly příspěvky Zakatu distribuovány prostřednictvím hotovostní pomoci v souladu se Zakatem a přímého poskytování zboží.

Peněžní pomoc byla poskytnuta uprchlíkům v Alžírsku, Egyptě, Indii, Indonésii, Jordánsku, Libanonu, Malajsii, Mauretánii, Pákistánu a Tunisku, jakož i vnitřně vysídleným osobám ( IDP ) v Afghánistánu, Iráku, Somálsku a Jemenu.

Zdroj AA