Copyright: nirots / 123RF Stock Photo

Vítězství Trumpa ve Spojených státech. Rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie. Rusko podporující extrémisty v Evropě a jeho snaha vrátit Evropu do doby před první světovou válkou.

S tímto vědomím jsme sledovali volby ve Francii, které rozhodly nejen o osudu Francie, ale i Evropy. Uvědomujeme si, že vítězství francouzské extrémní pravice by mohlo způsobit rozpad Evropské unie. Rozpad celku pak znamená válku, ztrátu občanských práv i etnické čistky.

Přestože nad světem visí duch neklidu, vítězství francouzského nezávislého prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona přineslo naději, že mír a respekt ještě nějaký čas bude mezi námi přebývat.

Macronovo osvobození od extrémismu, xenofobie a rasismu ještě neznamená svobodu. Francouzský prezident má před sebou větší úkol. Zabránit růstu nespokojenosti, který by vedl jednoho dne k vítězství fašistických stran. Přesvědčit občany, aby se více podíleli na politickém dění a nenechávali vše na politicích.

Evropa stojící na křižovatce svých dějin musí zmobilizovat své síly, více se semknout a ustát toto období vzrůstajícího napětí a častého nedorozumění. Jednotná Evropa nemá alternativu, a jen tak dokáže ustát veškerým výzvám globální krize ohrožujících svobodu. Poslední volby ve Francii dokazují, že lepší a silnější Evropa je možná, byla a zůstává světadíl naděje.