Autorské právo: peus / 123RF Reklamní fotografie

New York Fashion Week (NYFW) je jednou z nejočekávanějších událostí všech módních návrhářů a každého se zájmem o módu po celém světě. Letošní událost (8. 9. 2016 – 14. 9. 2016) svými unikátními dámskými modely proslavila Indonéská návrhářka Anniesa Hasibuan. Tato mladá návrhářka předvedla svou unikátní kolekci, inspirovanou svým rodným městem Jakatrou, plnou barevných hedvábných a sametových tunik, kimon a plášťů. Anniesa se zapsala do historie jako první muslimská návrhářka, která představila všechny své modely v hidžábu (šátek).

Letošní událost tak zaznamenala okamžik, kdy poprvé v historii jakákoli modelka vstoupila na molo NYFW v hidžábu. Anniesa se také stala první Indonésankou, která předvedla svou kolekci na tak prestižní každoroční události, jako je právě tato.

Po skončení přehlídky projevilo publikum, v drtivé většině ne islámského vyznání, svou náklonnost vlnou bouřlivých ovací ve stoje.

Podle Melanie Elturk, výkonné ředitelky značky Haute Hijab, která ve Spojených státech prodává hidžáby a cudné oblečení, je právě móda záchytným bodem, který může způsobit onen kulturní posun a znormalizovat hidžáb ve světě. Dokázat, že hidžáb může být slučitelný s módou, a tím prolomit stereotypy a vyvrátit falešné dojmy. Anniesina přehlídka na NYFW byla obrovským skokem kupředu v tomto směru.

Islámská móda se v poslední době nepochybně rozmáhá, z čehož se maloobchodníci snaží profitovat. Mnoho módních návrhářů experimentuje s více zahalujícím odíváním (jednodílné plavky jsou opět v módě) a muslimští návrháři začali kreativně pracovat s islámským oblečením. Mezi jeden z příkladů patří třeba H&M, které předvedlo svou první modelku v hidžábu.

Právě Indonésie je viděna jako inovátor v oblasti moderního islámského oblečení.

Zdroje:

http://tribune.com.pk/story/1181772/first-hijab-designer-stuns-new-york-fashion-week/

https://www.hautehijab.com/blogs/hijab-fashion/how-this-muslim-designer-made-history-at-new-york-fashion-week

http://www.bbc.com/news/world-asia-37381770

http://qz.com/783409/hijabs-at-new-york-fashion-week-prove-that-the-muslim-modest-fashion-movement-is-taking-off/