Na světě zemřelo na Covid-19 více než 200.000 osob. Mezi těmi, kdo koronaviru podlehli byli lékaři a zdravotní sestry. Tito lékaři byli zkušení s dlouholetou praxí. Mnozí z nich byli muslimové.

Mnoho muslimů ve Velké Británii pracuje ve zdravotnictví jako lékaři či zdravotní sestry. Ačkoli jsou si vědomi nebezpečí, které jim hrozí, přesto v tomto těžkém období nasazují své životy za druhé. Ve vznešeném Koránu Bůh říká: „Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil jeden život.“ I přes hrozící nebezpečí nepodléhají strachu, ale drží se muslimské ctnosti nazvané „sabr“ neboli vytrvalost v dobré věci.

Odborníci varují, že přenos viru je pravděpodobnější v úzké komunitě, než v širší společnosti. Mnozí muslimové se virem nakazili právě proto, že sdílejí svůj život s ostatními. Koronavirus ve Velké Británii zasáhl muslimskou komunitu znatelně. Jedna z nejmladších obětí na Covid-19 se stal 13letý Ismail Mohamad Abdulwahab, přičemž v jeho poslední chvíli nemohli být přítomni jeho příbuzní.

Covid-19 má zničující finanční dopady na muslimskou komunitu. Vzhledem k rozsáhlým ztrátám pracovních míst a úmrtím bude velký počet osob zatlačeno do tíživé situace. Muslimové ve Velké Británii tvoří velký počet osob samostatně výdělečně činných. Tito budou muset počkat až do června, než dostanou od státu vládní pomoc z podpůrného balíčku.

Těmto muslimům vypomáhají jejich bratři a sestry ve víře zvláště v této době posvátného měsíce ramadánu. Mnozí z nich své bratry zásobují potravinami. Mešity také využívají zakátu k podpoře nezaměstnaných.