Poprvé v historii se hadždž nekoná pro mimosaúdské návštěvníky. Německá firma pro virtuální realitu se proto rozhodla muslimům umožnít navštívit Mekku během hadždže aspoň virtuálně. Aplikace pod názvem Muslim 3D může vypadat jako počítačová hra, ale ve skutečnosti je to prohlídka islámského životního stylu, historie a rituálů.

Každý rok cestují na pět dnů miliony muslimů do Mekky, nejsvatějšího města muslimů. Pouť je základním principem Islámu a je povinný pro všechny muslimy. Aspoň jednou za život by se měli poutě zúčastnit, pokud jim to zdraví a finance dovolí.

Tvůrce aplikace Muslim3D je německá firma Bigitec sídlící v Bonnu. Generální ředitel společnosti Bilal Chbib tvrdí, že k jeho velkým zájmům patři 3D projekty. Proto se rozhodl spojit své hobby s náboženskou praxí.

„Již před deseti lety jsem přemýšlel o takovém projektu. Zajímal jsem se o videohry a jejich tvorbu. Řekl jsem si, proč bych nemohl vytvořit program, který spojí zábavu a islám,“ vysvětluje Chbib.

Chbib a jeho kolegové důkladně studovali fotografie, oděvy, mekkánské prostředí, aby co nejvěrohodněji zachytili detaily. To umožnilo tvůrcům zachytit realisticky Kaabu, centrum nejsvětějšího místa a mešitu al-Haram v Mekkce.

Ačkoli je program vemi realistický, přece jen není schopen nahradit skutečnou hadždž, ale na druhou stranu nabízí způsob, jak získat malé povědomí o pouti.

Program si můžete stáhnout i do svého telefonu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigitec.muslim3d&hl=cs