Gobierno de Chile, CC BY 3.0 CL, via Wikimedia Commons

Ženeva: Izraelské nálety během posledního konfliktu v Gaze mohou představovat válečné zločiny, uvedla ve čtvrtek na zvláštním zasedání šéfka Rady OSN pro lidská práva.

Otřasné události v Gaze a na okupovaném palestinském území opět svolaly bezpečnostní radu OSN. „Nedávno jsme byli svědky nejvýznamnější eskalace nepřátelských akcí od roku 2014, “uvedla Michelle Bacheletová na zasedání o zhoršující se situaci v oblasti lidských práv na okupovaných palestinských územích včetně východního Jeruzaléma.

Ačkoli Izrael před bombardování vydal několik předběžných varování, bylo shledáno, že tyto útoky jsou „nevybíravé a nepřiměřené ve svém dopadu na civilisty a civilní objekty. Takové útoky mohou představovat válečné zločiny,“ zdůraznila.

Bacheletová uvedla, že poslední eskalace souvisela s protesty a nepřiměřenou reakcí izraelských bezpečnostních sil, nejprve ve východním Jeruzalémě, poté se rozšířila na celé okupované palestinské území a také v Izraeli.

Citovala údaje ověřené její kanceláří, že izraelské bezpečnostní síly zabily během útoku na Gazu 242 Palestinců, včetně 63 dětí.

Zdroj:

http://muslimmirror.com/eng/un-rights-head-says-israeli-airstrikes-in-gaza-may-constitute-war-crimes/