Fotografie: Helene C. Stikkel, Public domain, via Wikimedia Commons

Bosna a Hercegovina si v neděli připomněla nedožité 96. narozeniny Aliji Izetbegoviče, který se stal prvním prezidentem nezávislého státu.

Helene C. Stikkel, Public domain, via Wikimedia Commons

Izetbegovic byl klíčovou historickou osobností v historii Balkánu.

Politik, spisovatel a advokát se stal známým zejména během rozpadu Jugoslávie a následné občanské války v letech 1992 1995.

Palestinský politický analytik Sari Orabi věří, že existují paralely mezi palestinským a bosenským bojem za nezávislost.

Po kolapsu Jugoslávie Srbové odmítli uznat nezávislou Bosnu. Podobný osud mají Palestinci, kteří se potýkají se stejným odmítnutím ze stran některých arabských a světových států.

Palestina prochází podobnými katastrofami a čelí národní destrukci a utrpení. Oba národy bojují o svou identitu, prohlásil Orabi.

Alija Izetbegovič nesl kombinace aspektů, které má mít osobnost národního lídra usilující o nezávislost své země.

Myslím, že nejdůležitějším aspektem Izetbegovičovy osobnosti je morální aspekt. Bylo to zřejmé ve svém vedení boje za bosenskou nezávislost,“ řekl Orabi.

Orabi se domnívá, že současní palestinští političtí vůdci zažívají morální krizi, která se odráží v politickém výkonu. Lze to vidět v nejasné politické rétorice palestinského vedení, které je stále bez jasné vize.

Alija Izetbegovic věděl, co chce na intelektuální a politické úrovni. Chtěl oživit bosenskou identitu a zachránit bosenský národ v rámci dostupných možností, „řekl Orabi.

Palestinský spisovatel vyzval palestinské představitele k inspiraci z Izetbegovičovy intelektuální a politické historie.