Muzeum islámského umění v Dauhá otevřelo nové galerie, kde budou představeny exponáty z jihovýchodní Asie.

Expozice obsahuje vzácné ručně psané Korány z 19. století z Javy, indonéské mapy s trasami do Mekky, čínská jídla s arabskou kaligrafií, stejně jako šperky, oblečení či domácí potřeby.

Šíření islámu v jižní a východní Asii přispělo k vytvoření eklektických muslimských kultur v Malajsii, Indonésii a Číně.

“Otevření uměleckých galerií jihovýchodní Asie by mělo návštěvníkům připomenout, že tyto vzdálené regiony tvoří taktéž centra muslimských komunit. Bohužel většina muzeí se tomuto regionu věnují jen zřídka,” poznamenal vedoucí výstavních projektů muzea šejch Nasser Al-Nasr.

Jedna místnost je věnována nálezům z lodi, která se potopila v Jávském moři před 800 lety.

“Tato místnost představuje předměty z troskotané lodi. Tyto nálezy rozšířily naše chápání hospodářských a kulturních vztahů mezi zeměmi v oné době. Nachází se zde křišťál z Madagaskaru, skleněné výrobky, zlato z Indonésie, čínská keramika,” dodal Nasser Al-Nasr

Muzeum je prvním svého druhu, které se objevilo v arabských státech Perského zálivu. Budova je ve stylu starověké islámské architektury, kterou navrhl architekt Bay Yumin a přitahuje velké množství návštěvníků. Od poloviny března budou pro hosty muzea otevřeny nové galerie.