Islámský svatý měsíc ramadán je časem pro muslimy po celém světě, aby se znovu zaměřili na duchovní život a jeho praktické uplatňování v každodenním životě. Je to devátý měsíc muslimského kalendáře. Podle islámské tradice obdržel Prorok Mohamed (NMBŽ) první zjevení Koránu právě v měsíci ramadánu, když meditoval v jeskyni poblíž Mekky.

Jeho oficiální začátek se liší místně, protože závisí na pozorování půlměsíce po novém měsíci. Přesné datum v dané lokalitě určují místní znalci. Protože muslimský kalendář je lunární kalendář, ramadán cykluje gregoriánským kalendářem a každý rok klesá asi o 11 dní dříve. Z tohoto důvodu není spojen s žádnou konkrétní sezónou.

Během ramadánu se muslimové zdržují jídla a pití během denního světla. Aby muslimové prošli dlouhým dnem bez jídla, často se probudí brzy, aby jedli jídlo zvané suhur před rozbřeskem. Během dne jsou muslimové povzbuzováni k tomu, aby se zapojili do charity a věnovali více času a pozornosti duchovním činnostem, jako je modlitba a čtení Koránu. Jakmile slunce zapadne, připraví se večerní jídlo zvané iftar. Iftar je často rodinnou nebo společenskou událostí; běžně se konzumuje u dlouhých stolů zřízených v mešitách, komunitních centrech nebo venku. Protože půst během ramadánu fyzicky zatěžuje, jsou osvobozeny malé děti, starší osoby, těhotné ženy a osoby se zdravotním stavem.

Zdroj fotografie: Wikipedia