Autorské právo: peerayot / 123RF Reklamní fotografie

Kašmír – Nedávný průzkum Lékařů bez hranic zjistil, že až 45 procent dospělých, žijících v kašmírském údolí trpí duševní tísní. Každý den navštíví stovky pacientů zchátralou nemocnici ve městě Šrínagar, aby se podrobili léčbě stresu a dalších psychických poruch.

Výskyt častých duševních onemocnění způsobuje neustále eskalující konflikt v kašmírském údolí. Na celou oblast Džammú a Kašmíru jsou pouze dvě nemocnice, které se potýkají s velkými finančními nedostatky a nedostatkem lékařů.

Showkat Shah, který vyučuje psychologii na kašmírské univerzitě řekl, že již dlouhá léta se ignoruje fakt, že za příčinou duševních onemocnění jsou dlouhotrvající konflikty. Profesor Jásir Hassan působící v nemocnici Kathidarwaza ve Šrínagaru prohlásil, že nemocnici chybí vyškolení psychologové, poradci a zařízení, kde by své pacienty léčili. Dlouholetý konflikt, za jehož oběť padlo přes deset tisíc osob a mnoho dalších bylo zmrzačeno, se podepsal i na psychice místních obyvatel.

U 45 procent obyvatel Kašmíru se projevují příznaky duševní úzkosti, zatímco u 41 procent žijí lidé s příznaky deprese.

Průzkum se naprosto shoduje s jinými průzkumy z míst dlouholetých konfliktů a dokazuje, že války a násilí nejsou součástí lidské podstaty.