Christopher Michel [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Autor: Christopher Michel [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Muslim nebo budhista, který páchá násilí není skutečný muslimem či budhistou“, prohlásil dalajláma. Podle Dalajlámy žádné násilí se nedá ospravedlnit náboženskou motivací. Během své návštěvy Evropského parlamentu tibetský buddhistický mnich poukázal na to, že všechna náboženství káží mír a jedná se o protimluv, když někdo používá slova jako „buddhistický terorista“ či „muslimský“.

Dalajláma během svého setkání řekl, že každý budhista či muslim, který se podílí na krveprolití, již není ve skutečnosti věřícím. Dalajlámova slova se hlavně týkala pronásledování muslimů v Barmě, které rozpoutali nacionalističtí buddhističtí mniši.

V minulosti Dalajláma vyzval barmské představitele, aby zmírnili napětí mezi oběma skupinami slovy, že by sám Buddha chránil muslimy.

„Všechny náboženské tradice nesou stejné poselství lásky, soucitu, odpuštění, tolerance, míru a cílevědomosti. Na těchto společných vlastnostech můžeme vybudovat vzájemný respekt“, řekl Dalajláma.

Dalajláma se také zastal muslimů, když kandidát na amerického prezidenta Donald Trump prohlásil, že zakáže muslimům vstup do Spojených států.