Zdroj: Wikipedia / Mešita Huaisheng, Čína

Čína je jedinou zemí, kde mešity pro ženy mají dlouholetou tradici.

V Kaifengu je šest hodin ráno a přes alej směřující do mešity se z minaretu rozhléhá volání k modlitbě. Toto město ve střední Číně v provincii Heman má muslimskou enklávu, kde přes tisíc let žijí muslimové. V ulici nazvané Wangjia Hutong navštěvují ženy svou vlastní mešitu, kterou již 14 let vede čínská imamka, neboli čínsky řečeno Ahong, paní Yao Baoxia.

Když se ženy modlí, stojí Yao společně se ženami a nikoli před nimi jako mužský imám. Nicméně podle jejich vlastních slov je její role stejná.

Čína má podle odhadů 21 milionů muslimů, kteří vyvinuli své vlastní zásady islámským praktik. Snad nejnápadnějším projevem “čínského” islámu jsou mešity pro ženy s imámkami.

Yao se poté, co odešla z továrny jako dělnice, stala po čtyřech letech imámkou. Nejprve studovala pod jinou imámkou a pak pod imámem. Její hlavní náplní je výuka: “Když se ženy přicházejí modlit, nevědí jak recitovat korán, takže mým úkolem je jim pomoci ve výuce islámu.

Mešita v ulici Wangjia Hutong je jednou z nejstarších mešit pro ženy v Číně, která se datuje k roku 1820. Podobně jako jinde byla mešita nejdříve koránská škola pro dívky. Koránské školy pro dívky se objevovaly již v 17. století. Častokrát to byla jediná místa, kde dívky mohly získat vzdělání.