Required attribution text: Fotograaf Nick van Ormondt [Attribution], via Wikimedia Commons
Ačkoli jsme byli svědky změn v podobě volebního vítězství Donalda Trumpa či rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie, přece jen nám ze země tulipánů vysvítá naděje. Naděje, že se Evropa nevrátí zpět do třicátých let dvacátého století.

Duch populismu, který se prochází po evropském kontinentě, leckomu připomíná období před druhou světovou válkou. Přestože jsou za námi volby ve Spojených státech a hlasování o brexitu, máme před sebou volby ve Francii, které budou celkově pro Evropu velmi důležité.

V tomto zlomovém okamžiku však vyhrává volby v Holandsku Lidová strana pro svobodu a demokracii s dosavadním premiérem Markem Ruttem, který zastává politiku tolerance, respektu a diskuze. Nutně to povzbudilo řadu evropských států včetně Německa a samotnou Evropskou unii. V době Trumpova vítězství a Ruské agrese na východě si není nic lepšího přát, než jednotnou Evropu.

Ruttovo volební vítězství však nese ještě jedno poselství. Na druhém místě se v holandských volbách umístil Geert Wilders, známý svou proti islámskou a proti imigrační politikou. Je to varovný signál pro premiéra Rutteho, který bude muset čelit velké výzvě a vzít vítr z plachet populistickým politikům parazitujících na sociálních problémech, imigraci a velké muslimské komunitě.

Přesto však volební vítězství umírněné strany ukazuje, že se ve společnosti stále nachází mnoho občanů, kteří dávají přednost toleranci před fóbií.

Přejeme občanům evropského kontinentu ještě hodně dlouhý mír. Amen.