Mirijam Mirzachani | Gert-Martin Greuel [CC BY-SA 2.0 de], via Wikimedia Commons
Standfordská profesorka matematiky Marijam Mirzachani je k dnešnímu dni jediná žena, první osobou íránského původu oceněnou Fieldsovou medailí, která je považovaná za nejprestižnější matematické ocenění. Zemřela USA v roce 2017 po čtyřleté bitvě s rakovinou.

Marijam bylo 40 let a světoznámí matematici reagovali na její úmrtí těmito slovy: “Smrt Marijam Mirzachani je velkým šokem a ztrátou pro celý matematický svět. Zemřela uprostřed velké matematické práce. Nejen, že vyřešila mnoho matematických problémů, ale vyvinula i nástroje, které se dodnes dennodenně užívají.”

Zabývala se především Teichmüllerovou teorií, hyperbolickou geometrií, ergodickou teorií a symplektickou geometrií.

Mirijam v mládí snila o tom, že se stane spisovatelkou. Matematika jí však na vysoké škole změnila pohled na život. Mirijam v mládí navštěvovala střední školu v Teheránu. Získala zlaté medaile na mezinárodních matematických olympiádách v Hong Kongu (1994) a Torontu (1995).

Po získání bakalářského titulu na technologické univerzitě v roce 1999 začala pracovat na doktorátě v Harvardské univerzitě pod vedením profesora Curtise McMullena.

Jejím manželem byl český teoretický informatik Jan Vondrák, s nímž se seznámila na Stanfordově univerzitě

Úvodní fotografie Autorské právo: christianchan / 123RF Reklamní fotografie