By Moshirah [Public domain], via Wikimedia Commons
Káhira: Egyptské ministerstvo pro památky oznámilo začátek oprav alexandrijské  synagogy Elijaha Hanaviho. Oprava bude stát přes 5.5 milionů dolarů.

Synagoga Elijaha Hanavi je jedna z nejstarších synagog v Alexandrii. Byla postavena v roce 1354. V roce 1798, během francouzské vojenské akce, byla Napoleonem dělostřeleckou palbou poškozena.

V roce 1850 byla Ali Pašou, který ovládl Egypt přestavěna.

Bývalý ministr pro památky Zahi Hawass prohlásil, ze synagoga Elijaha Hanaviho je jedna z největších synagog na Blízkém východě a je charakterizována jedinečnou architekturou.

V roce 2016 se zhroutil strop ženské části vlivem špatného počasí. V té době vznikl na ministerstvu výbor pro zachování židovských památek a navrhl opravu synagogy.

V roce 2010 byla s podporou ministerstva financí obnovena synagoga Mojžíše Ben Maimonida z 19. století. Synagoga byla věnována památce židovského teologa Maimonida, který působil v Kordóbě v roce 1135 a vynikl v medicíně, matematice a filosofii. Před pronásledováním utekl do Egypta, kde se stal osobním Saladinovým lékařem. Zemřel v roce 1204.

Generální tajemník Svazu arabských archeologů Mohamed Al Kawhlavi řekl, že židovské památky jsou nepostradatelnou součástí egyptského kulturního dědictví.