Ahed Tamimi | Zdroj: Facebook

Kontrolní stanoviště, kontrola totožnosti, razie, nemožnost se pohybovat z jednoho místa na druhé, demonstrace, slzný plyn, radikální izraelští osadníci a zatýkání. S tím vším se dennodenně potýkají obce na Západním břehu v Palestině. Jedna obec však vyniká nad ostatními. Vesnice Nabi Salih se může pochlubit novodobou Johankou z Arku.

16letá Ahed Tamimi se proslavila svým odporem proti izraelské okupaci. V srpnu roku 2012, kdy jí bylo 11 let, se pokusila zabránit zatčení své matky a v prosinci 2017 se postavila proti izraelským vojákům tváří v tvář, když byl její bratranec zasažen kulkou do obličeje.

Blonďatá dívka s vlnitými vlasy, džínami a tričkem s vyobrazením karikatury, během rozhovoru pro televizi NBC News v roce 2015 prohlásila, že nedělá nic zvláštního, co by nedělali jiné děti na Západním břehu s tím rozdílem, že je nikdo nenatáčí. „My Palestinci nebudeme čekat na Saladína, který by nás osvobodil. Každý z nás je Saladín“, prohlásila Ahed.

Ráda sleduje fotbalový zápas a fandí týmu Barcelona. Jejím oblíbeným fotbalistou je Neymar. Ahed má sen. Ráda by každý den chodila s přáteli k moři, svobodně se pohybovat bez kontrolních stanovišť.

V šestnácti letech se Ahed Tamimi zúčastnila konference o úloze žen v palestinském lidovém odporu, která se konala 26. září 2017 v Evropském parlamentu.

V rozhovoru v roce 2017 pro The Guardian se jí novinářka Harriett Sherwood zeptala, jak často na sobě zakusila slzný plyn. Ahed s úsměvem odpověděla, že to nelze ani spočítat. „Chceme osvobodit Palestinu, chceme žít jako svobodní lidé. Izraelští vojáci jsou zde, aby chránili židovské osadníky a pomohli jim postupně obsazovat palestinská území, která nám ještě zůstaly.“

15. prosince 2017 se Ahed zúčastnila v Nabi Salih demonstrace proti rozšiřování izraelských osad poblíž její vesnice. Demonstrace se zúčastnilo přes 200 osob. Po stupňujícím napětí někteří demonstranti začali házet na vojáky kamení. Izraelští vojáci začali prohledávat dům od domu, aby pozatýkali demonstranty. Během nepokojů izraelští vojáci zasáhli 14letého bratrance Mohameda Fadl al Tamimiho ocelovou kulkou do obličeje. Ahed spolu se svou matkou se přiblížila k dvěma vojákům u Tamimiho domu a začala vojáky fackovat a kopat. Na záznamu lze vidět jen ženy a ozborojené vojáky.

Izraelské úřady 19. 12. 2017 zatkly Ahed Tamimi a byla postavena před vojenský soud. Byla obviněna z útoku, z podněcování a házení kamenů.

Záběry, které ukazuji konfrontaci s izraelskými vojáky, oběhly celý svět a staly se nejsdílenějším videem na sociálních sítích.

Ahed Tamimi je kvůli své odhodlanosti bránit svou vlast stále vězněná izraelskými úřady.

Facebook Ahed Tamimi