Berlín: Německá ministryně pro integraci v úterý vyjádřila znepokojení na sílící islamofóbií a varovala, že představuje skutečné nebezpečí pro sociální soudržnost.

Ministryně Annete Widmann-Mauz zveřejnila výroční vládní zprávu o stavu integrace v hlavním městě Německa Berlíně. Prohlásila, že pravicový extrémismus, antisemitismus a nepřátelství vůči muslimům jsou nebezpečími, se kterými je třeba bojovat.

Řekla také, že svobodná a bezpečná společnost musí „zaručit všem lidem, že se nebudou moci obávat jen kvůli tomu, že jinak vypadají či jinak smýšlejí.“

Německo bylo v posledních letech svědkem narůstajících protimuslimských nálad. V roce 2018 bylo krajně pravicovými extrémisty napadeno více než 100 mešit a náboženských institucí. Policie v loňském roce zaznamenala 813 zločinů z nenávisti proti muslimům, včetně verbálních urážek, anonymních dopisů a fyzických útoků, které vedly ke zranění nejméně 54 muslimů.

Představitel německých muslimů prohlásil, že Německá muslimská komunita se uprostřed rostoucí islamofobie „necítí dostatečně bezpečně“. „Letos jsme měli více než 80 útoků na mešity. Bezpečnostní situace je velmi napjatá.“, říká Burhan Kesici, předseda Berlínské rady islámu.