Mona Maher, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Po více než tisíc let miliony lidí po celém světě úspěšně praktikují duchovní očistu během měsíce ramadánu. Někteří lidé se obávají, že půst po tak dlouhou dobu bude mít nepříznivé účinky na jejich zdraví. Pokud jste jednou z těchto osob, podívejte se na těchto sedm zdravotních výhod, které si můžete užívat během ramadánu.

  1. Ačkoli požití datlí je spojováno s duchovní tradicí islámu, tří datle po přerušení půstu jsou schopny vynahradit ztracenou energii během celodenního půstu. Krom toho mají datle i své zdravotní opodstatnění. Jedna datle obsahuje 31 gramů sacharidu, což je dostačující množství k obnovení sil. Dále obsahuje hořčík, draslík a vitamín B. 
  2. Půst posiluje mozek. Studie provedená vědci v USA zjistila, že mentální zaměření dosažené během ramadánu zvyšuje hladinu neurotrofního faktoru odvozeného od mozku, což způsobuje, že tělo produkuje více mozkových buněk, a tím zlepšuje funkci mozku.
  3. Během ramadánu se lidé zbavují zlozvyků. Během půstu se muslimové varují zlozvyků jako je například kouření.
  4. Půst snižuje hladinu cholesterolu. Tým kardiologů ve Spojených arabských emirátech zjistil, že půst v ramadánu má pozitivní vliv na jejich lipidový profil, což znamená snížení hladiny cholesterolu v krvi. Nízký cholesterol zvyšuje kardiovaskulární zdraví a výrazně snižuje riziko srdečních chorob, infarktu nebo cévní mozkové příhody. Navíc pokud dodržujete během ramadánu zdravou stravu, měla by se tato nově snížená hladina cholesterolu snadno udržovat.
  5. Jedním z hlavních problémů extrémních módních diet je to, že jakákoli ztráta hmotnosti se často rychle vrátí. Snížení jídla konzumovaného během půstu způsobuje, že se váš žaludek postupně zmenšuje a nezkonzumujete tolik jídla. Pokud si chcete zvyknout na zdravé stravování, pak je ramadán skvělým začátkem. 
  6. Detoxikace. Ramadán je skvělý nejen pro duchovní očistu, ale působí také jako fantastický detox pro vaše tělo. Tím, že nebudete celý den jíst nebo pít, bude vašemu tělu nabídnuta vzácná šance na detoxikaci trávicího systému po celý měsíc. Když vaše tělo začne přijímat tukové zásoby, aby vytvořilo energii, spálí také všechny škodlivé toxiny, které by se mohly vyskytovat v tukových zásobách. Toto čištění těla zanechá za sebou zdravou břidlici a je dokonalým odrazovým můstkem k trvale zdravému životnímu stylu.
  7. Absorbujte více živin. Pokud nebudete během ramadánu jíst celý den, zjistíte, že váš metabolismus bude efektivnější, a zvýší se množství živin, které z jídla absorbujete. Je to z důvodu zvýšení hormonu zvaného adiponektin, který je produkován kombinací půstu a stravování a umožňuje vašim svalům vstřebávat více živin.