Lidé po celém Španělsku požadují, aby bylo po brutální vraždě marockého přistěhovalce v jižní oblasti Murcie uděláno vše k eliminaci rostoucího rasismu ve Španělsku.

Younes Bilal, 37 let, byl zastřelen bývalým vojenským důstojníkem, když v neděli trávil čas s přáteli v kavárně ve městě Mazarron.

Svědci uvedli, že údajný vrah se nejprve hádal v kavárně se servírkou o tom, že tráví příliš mnoho času hovorem s Bilalem. Během hádky hlasitě urážel všechny muslimy.

Bilal vstal ze svého křesla, aby se postavil muži a požádal ho, aby respektoval servírku a muslimy.

Poté bývalý vojenský důstojník údajně odešel domů, vyměnil si šaty, popadl zbraň a vrátil se do kavárny.

„Aniž by něco řekl, stál před Bilalem, namířil na něj zbraň poté, co vystřelil do vzduchu, a řekl:“ Uvidíme, jestli máš odvahu vstát,“ řekl člen rodiny španělskému deníku El Pais. „Younes vstal a muž ho třikrát zastřelil do hrudi.“

Jeho žena a dítě byly poblíž. Viděli jeho tělo ležet mrtvé na zemi.

Podezřelý vrah uprchl z místa činu, ale byl později zatčen a zůstává ve vazbě.

Další den jeho manželka Andrea zorganizovala protest, který žádal spravedlnost a odsoudil rasistický útok. Stovky sousedů vyšly, aby projevily svou podporu. Tento týden se ve Španělsku plánují další protesty.

Společenský vývoj nenaznačuje, že by velká část společnosti byla nakažena rasismem. Jedná se spíše o regionální incidenty.

V únoru se vandalové pokusili zapálit mešitu v městě San Javier a na jejích oknech namalovat „Smrt islámu“.

„Situace se zde dlouhodobě zhoršuje, protože do regionu přicházelo více migrujících pracovníků, kteří pracovali na farmách a žili ve velmi nejistých podmínkách,“ řekl španělskému deníku Juan Guirado, tiskový mluvčí místní skupiny pro boj proti rasismu Convivir Sin Racism.

Zdroj:

https://www.aa.com.tr/en/europe/racist-murder-of-moroccan-provokes-outrage-in-spain/2277235