“Kontroverzní zákon proti separatismu omezuje ve Francii existenci a práva muslimů”, prohlásil to v neděli francouzský muslimský aktivista za lidská práva.

Protiseparatistický zákon zcela omezuje právo na organizaci a existenci muslimů jako osob, které mají islámskou víru a jsou si vědomi svých občanských práv,” řekl Yasser Louati agentuře Anadolu.

Louati zdůraznil, že pařížská administrativa se snaží kriminalizovat muslimy, kteří zakládají muslimské organizace a podporují je. Podle Loutiho by se tento zákon mohl v budoucnu vztahovat i na jiné menšiny.

Louati zdůraznil, že mýtus, že „Francie je zemí lidských práv“, zemřel před lety, a řekl: „Ve Francii existuje organizovaný rasismus a islamofobie. Pokud by to nebyla pravda, zákony by nebyly přijaty tímto způsobem proti komunitě, která tvoří 9% až 11% populace země.

Francouzské národní shromáždění v pátek schválilo návrh zákona o „anti-separatismu“, a to i přes silnou kritiku ze strany pravicových i levicových zákonodárců. Vláda tvrdí, že legislativa byla učiněna pro posílení francouzského sekulárního systému, ale kritici tvrdí, že omezuje náboženskou svobodu a marginalizuje muslimy.

Zdroj:

https://www.aa.com.tr/en/europe/muslims-in-france-worried-over-controversial-anti-separatism-bill/2313758