Přestože je Omán domovem různých náboženských směrů a kmenů, může se pochlubit mezinárodní pověstí ideálního modelu soužití a harmonie.

Andries Oudshoorn, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Andries Oudshoorn, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Národ v Perském zálivu je v míru nejen sám se sebou, ale má také mírové vztahy se zeměmi v jeho regionu i mimo něj.

Omán je známý svou neutralitou v regionálních sporech, které často vytvořily mezi zeměmi v regionu hluboké nepřátelství, které občas přerostlo ve válku.

“Tolerance není slabost nebo zbabělost a není to klanění se vůli druhých,” prohlásil šejk Abdullah Al-Shahri, představitel Centra pro kulturu a vědu sultána Qaboose. Také dodal: “Ale pro mě to znamená neodmítat toho druhého nebo ho ignorovat, a když s ním nesouhlasím, neznamená to, že na něj musím útočit.”

Připomněl historii prvního delegáta proroka Mohameda, který měl za úkol šířit poselství islámu v oblasti Ománu.

“Ománci byli tolerantní,” řekl Al-Shahri. “Přijali poselství, ale zprávu hned nepřijali Trvalo jim několik dní, než se nakonec rozhodli a přijali islám.”

Al-Shahri řekl, že rys tolerance a porozumění, který charakterizoval ománskou společnost, byl pro ni prospěšný na všech úrovních. Věhlas ománských obchodníků dorazil i k Číňanům, kteří byli fascinováni jejich morálkou.

Al-Shahri popisuje Omán jako „nejkrásnější model soužití v celé historii“, což je podle něj ctnost zakořeněná v ománské společnosti po tisíce let.

Řekl, že islámské učení je pro Ománce klíčové pro upevnění a udržení této ušlechtilé kultury.

“Nám jako muslimům je přikázáno být tolerantní a pokojně spolu koexistovat,” řekl kazatel. „Popis v Koránu je jasný, že věřící nejsou nic jiného než bratři (v islámu)“.

I když poznamenal, že ománská společnost je historicky plná ras, společností a různých náboženských směrů, řekl, že tyto rozdíly „nebyly prokletím ani problémem”.

Al-Shahri věří, že tajemstvím za soužitím mezi různými sektami v Ománu je to, že se lidé navzájem neptají na náboženský směr, ke kterému se hlásí ten druhý.

„Člověk se neptá na jeho směr, ideologii nebo podobné věci,” řekl. „Je viděn pouze jako lidská bytost.”

Zdroj:

https://www.aa.com.tr/en/middle-east/the-secret-behind-omans-culture-of-tolerance/2471010