Syrští otcové v Idlibu, kteří čelí krutým zimám, zůstávají v noci vzhůru a hlídají své děti před umrznutím.

Stovky stanů v utečeneckých táborech v Idlibu podél hranice mezi Tureckem a Sýrií byly nedávno zničeny kvůli silnému sněžení a lijáku.

Rodiny, které tam žijí, sbírají přes den plasty a lepenku, aby si mohly v noci zapálit oheň a zahřát se.

Yasir Barri, který byl vysídlen ze svého rodného města Hamá kvůli neustálým útokům režimu Bašára al-Asada, řekl: „Právě teď nemáme kamna a nemáme také nic, co bychom mohli pálit, abychom vytopili stan.“

Barri, který žije s 12člennou rodinou, včetně sedmi dětí, řekl: „Spalujeme staré boty a plasty, které sbíráme z odpadu, abychom děti zahřáli.

„Kdybych mohl, dal bych jim k jídlu kus svého srdce. Ale nemůžu. Nemohu najít práci. Žijeme z měsíční pomoci,“ dodal.

Huseyin Nasir, další obyvatel tábora, řekl, že používá plynovou láhev k vaření a udržování tepla ve stanu pro své dítě, které zůstává zabalené v dece.

„Nemohu pracovat. Moje žena pracuje na poli za sedm tureckých lir (0,5 dolaru) denně. Jediné, co chci, je dům a kamna, aby byl můj syn v teple,“ řekl Nasir, který špatně vidí.

Sýrie je zmítána občanskou válkou od začátku roku 2011, kdy Asadův režim zasáhl proti prodemokratickým demonstrantům.

Zóna deeskalace Idlibu byla vytvořena na základě dohody mezi Tureckem a Ruskem. Tato oblast byla předmětem mnoha dohod o příměří, které Asadův režim a jeho spojenci často porušovali.

Situace lidí v Idlibu se zhoršila, když Asadův režim podporovaný Ruskem a Íránem zahájil ofenzívu na provincii, která způsobila rozsáhlé vysídlení.

Zdroj:

https://www.aa.com.tr/en/middle-east/syrian-fathers-keep-night-watch-so-children-dont-freeze-to-death/2487294