Google dokončil mamutí projekt digitalizace 40 000 malijských rukopisů propašovaných do bezpečí z Timbuktu a zveřejnil je veřejnosti.

Neocenitelné rukopisy pocházející z 11. století a byly zachráněny poté, co ozbrojení povstalci ovládli v roce 2012 rozsáhlé oblasti severního Mali.

Timbuktu, kdysi centrum akademické obce, kultury a islámského myšlení, nyní čelí pokračující hrozbě ze strany násilných povstalců.

V knihovně se nacházelo spousta rukopisů z celého Středního východu a Středomoří s texty zahrnující matematiku, medicínu, astronomii, islámské protiválečné polemiky a skripta napsaná v hebrejštině.

Rukopisy jsou psány na pergamenech, od italského papíru po kozí, ovčí a dokonce i rybí kůži. Na znamení ústřední role země v obchodu se zlatem jsou některé ozdobeny plátkovým zlatem.

Po dokončení digitálního projektu, který trval devět let, byly rukopisy nahrány na web Mali Magic a může si je prohlédnout kdokoli.

Povstalci krátce obsadili Timbuktu v roce 2016 a extremisté od začátku své teroristické kampaně neustále ohrožovali kulturní dědictví Mali.

Mezinárodní rada muzeí vyhlásila po zprávách v roce 2016 archeologický stav nouze.

Google pomohl knihovníkům v Timbuktu digitalizovat texty, jakmile bylo město zajištěno a byly tam vráceny.

Podle Abdela Kadera Haidary, knihovníka stojícího za pašeráckou operací, bylo při požáru, který založili povstalci, ztraceno jen několik stovek z desítek tisíc textů.

Říká se, že celá historie Afriky je ústní. Máme zde více než 400 000 rukopisů napsaných jedinečně rukama Afričanů a je to opravdová renesance.

Chance Coughenour, programový manažer a digitální archeolog z Google Arts and Culture řekl deníku The Times: „Je nám ctí podpořit naše partnery technologií, která zpřístupní jejich práci lidem po celém světě.“