Abú Abdallah ibn Battúta (1304 – 1368) byl jedním z nejvýznamnějších arabských cestovatelů středověku. V roce 1325 se rozhodl vykonat pouť do Mekky. Cestování si však zamiloval natolik, že se do svého rodného města Tanger (v dnešním Maroku) nevrátil a místo toho započala jeho velká „anabáze“.

Během dalších třiceti let procestoval tehdejší známý svět. Procestoval severní Afriku, Arabský poloostrov, Řecko, Malou Ásii, Krymský poloostrov, přes Bagdad pokračoval dál na východ až do Číny. Během svých cest si dělal bohaté poznámky, což nakonec dalo vzniknout velkému cestopisu. V závěru života působil na několika místech Maroka jako soudce.

Prožít jeho vzpomínky můžete jeho cestopisem (v češtině dosud nevyšel) nebo si poslechnout jeho příběhy v zhudebněné formě od známého španělského umělce Jordiho Savalla. V roce 2018 vydal tento umělec velké album pod názvem The Traveler of Islam – Ibn Battuta, ve kterém spolu s dalšími umělci ze západního a východního světa hudebně a dobovými nástroji oživil místa navštívené Ibn Battútou.

Příjemný poslech velice jemným způsobem vtáhne posluchače do atmosféry středověku a míst, která ve svém čase sehrála důležitou historickou roli.

Přejeme posluchačům příjemný poslech a hluboký zážitek.

Celé album k poslechu na Youtube: