Vzpomínky na teroristické útoky z 11. září 2001 zůstávají důležitou součástí historie USA, ale pro americké muslimy se důsledky islamofobie po 11. září 2001 dostaly hluboko do struktur americké společnosti na dalších dvacet let.

„Muslimové jsou i nadále terčem nenávisti, šikany a diskriminace v důsledku stereotypů, které byly udržovány islamofoby a médii v letech po útocích z 11. září,“ řekl Hussam Ayloush, výkonný ředitel pobočky Rady pro americko-islámské vztahy (CAIR-LA) v Los Angeles.

Řekl, že organizace jako CAIR učinily „obrovské pokroky“ v boji proti narativům udržovaným organizacemi a jednotlivci, kteří těží z islamofobie, ale stále existují „dezinformace, které podporují šíření nenávisti online“.

„Tyto dezinformace pak mohou být používány ve školních osnovách, které nejsou řádně prověřeny, na pracovišti a ve vládních politikách,“ řekl Ayloush agentuře Anadolu e-mailem.

„Výsledkem je, že 21 let po útocích muslimové nadále čelí hrozbě cíleného násilí.“

Podle statistik FBI zločiny z nenávisti proti muslimům raketově vzrostly bezprostředně po 11. září a od roku 2000 do roku 2001 vzrostly o 1 617 %, což představuje jeden z nejvyšších počtů islamofobních zločinů z nenávisti, jaké kdy byly v Americe zaznamenány.

Zdroj: AA