Na studeném, listnatém fotbalovém hřišti v centru Londýna podává mladá žena v černém míč svým spoluhráčům. Jejich šátky a volné oblečení vlají ve větru, když ženy předvádějí své impozantní fotbalové dovednosti. Yasmin, zakladatelka týmu, je praktikující muslimka a vytvořila tým pro ženy, které sdílejí její víru.

“Sisterhood FC je muslimský ženský fotbalový klub. Vznikl v roce 2018, když jsem byla na univerzitě,” říká Yasmin. “Obešla jsem univerzitu a požádala každou dívku, která nosila hidžáb, aby přišla na trénink,” říká.

Yasmin hraje fotbal od dětství a cítí se sebevědomě při hře s muži a ženami a proti nim. Její náboženství je ústředním bodem jejího života, ale říká, že jí to nebránilo hrát fotbal.

“Měla jsem takové sebevědomí pokračovat ve hře bez ohledu na to, co kdo říká. Ale vím, že některé dívky takové sebevědomí nemají,” říká.

Sisterhood FC byl založen s cílem poskytnout muslimským ženám prostor pro pohodlné a sebevědomé hraní fotbalu. Zatímco většina žen se rozhodne nosit hidžáby a abáje, není to podmínkou pro vstup do týmu.

Yasmin říká, že někteří spoluhráči jsou nervózní z hraní fotbalu v jiných klubech, protože dříve cítili diskriminaci. Podle Menda protimuslimské nálady v Anglii v posledních dvou desetiletích prudce vzrostly. Mnoho obětí islamofobie zažívá strach, úzkost a záchvaty paniky. Yasmin věří, že Sisterhood FC může pomoci změnit negativní vnímání muslimů.

“Jsme normální; jsme jako vaši obyčejní lidé, kteří hrají fotbal v parku s přáteli. Rádi si zahrajeme. Je to sesterství, o tom je tým.” říká Yasmin.

Zdroj: Euronews