Město Birstall ve Velké Británii se stalo svědkem surového napadení britské poslankyně Jo Coxové, která nakonec zraněním podlehla. Ne náhodou si dvaapadesátiletý Thomas Mair, příznivec radikálního pravicového hnutí Britain First, vybral právě Jo Coxovou, zastánkyní uprchlíků a setrvání Británie v Evropské Unii.

Do jisté míry přispívá k takovýmto zrůdným činům rétorika některých politiků, kteří si svou kariéru staví na nenávisti, intoleranci a strachu. Ať už si tito politici uvědomují své počínání či ne, mohou svými postoji podnítit některé labilní jedince k násilným činům. Česká republika není výjimkou. Před pár týdny jsme byli svědky intolerantního jednání paní Samkové, která v poslanecké sněmovně zaútočila na Islám tak agresivním způsobem, že se jejím vystoupením zabývá i Policie České republiky. Domnívat se, že takový politik nenese odpovědnost za to, že nějakého „troubu“ inspiruje k násilnému činu, je jako tvrdit, že semena rostou bez vody.

V této chvíli nejde o islám či imigranty. Jde o každého člověka se špetkou rozumu, který zachovává principy tolerance, respektu, demokracie a přátelství mezi národy. Radikálové, ať už jsou to ti východní nebo západní, mají společného nepřítele: rozumného člověka toužícího po míru.

Více o Jo Coxové na Idnesu: http://zpravy.idnes.cz/britanie-postreleni-poslankyne-jo-coxova-fg6-/zahranicni.aspx?c=A160616_154358_zahranicni_ert