Mudr. Farida Ghoghawala
Mudr. Farida Ghoghawala

74-letá lékařka Farida Ghoghawala je gynekoložkou působící nyní v USA. Navštěvuje Indii, Filipíny a Jordánsko, kde zdarma léčí ženy, které si nemohou dovolit kvalitní zdravotní péči.

Od roku 2000 působí dr. Farida jako dobrovolnice v různých humanitárních projektech. Od roku 2012 pravidelně navštěvuje Indii a pomáhá indicko-muslimské charitativní zdravotnické organizaci. Od roku 2015 léčila v Indii ženy z chudých rodin.

Není to náhoda, že se rozhodla léčit ekonomicky slabé rodiny. Dr. Farida se narodila v roce 1944 v Indii. Pocházela z chudé rodiny. Její otec Mohamed Usman pracoval v knižním centru a její matka Zeenat Nisa jako žena v domácnosti. Dr. Farida získala základní vzdělání ve státní škole. Její rodiče však potřebovali pomoc v domácnosti a proto si přáli, aby zanechala studia. Naštěstí strýc z matčiny strany jí nabídl studium v anglické škole. Ačkoli předtím studovala v urdu jazyce, pro mladou dívku nebylo obtížné naučit se rychle anglicky. V roce 1967 zdárně ukončila studium na B. J. Medical College v Ahmadábádě.

Později byla vybrána ke studiu v nemocnici sv. Jana Clevelendu v Ohio ve Spojených státech. Když dorazila do Spojených států měla v kapse pouze 15 dolarů. Po studiu začala soukromou praxi ve Fort Myers na Floridě, kde se také nakonec usadila.

Přes všechny své úspěchy však ve svém životě cítila, že něco není v pořádku. Toužila se vrátit do Indii a pomáhat chudým, zejména ženám. Nakonec v roce 2012 po dlouhé době navštívila Indii jako dobrovolný lékař pro charitativní organizaci IHI (Iniciativa Zdraví pro Indii). Každý rok lékaři ze Spojených států, kteří se sdružují v IHI, navštěvují Indii a léči zdarma nemocné. Od svého vzniku v roce 2010 vybudovali v chudých lokalitách nemocniční tábory, kde léčí chudé. Dr. Farida během čtyř let ošetřila více než tisíce žen v Uttar Pradeshu, Telanganě, Kerale, Karnataku,Rajasthanu, Assamu a Haryanu.