Podle průzkumu skupiny aktivistů Národního aktivního hnutí Východního Turkistánu se v tomto regionu nachází nejméně 465 detenčních táborů sloužící k převýchově ujgurské muslimské menšiny.

Bývalý vězeň Omir z tábora v Karamay, v severním Sin-ťiangu, který z něj uprchl prohlásil, že v jedné místnosti žije přes 45 osob a musí se kvůli nedostatečnému místu střídat, aby se vyspali.

Sayragul Sauytbay, který uprchl taktéž z tábora v březnu 2018 prohlásil: „Jídlo bylo špatné, na spaní nebylo dost hodin a hygiena nebyla téměř žádná.

“V místnosti o rozloze 16 metrů čtverečních bylo téměř 20 lidí. Každý pokoj měl plastový kbelík na toaletu. Každý vězeň dostal dvě minuty denně na toaletu a kbelík se vyprazdňoval pouze jednou denně.“, řekl.

Pokud se virus z Wu-chanu dostane do tábora, bude to mít pro zadržované „vážné důsledky“, řekl prezident RFA světového kongresu Ujgur Dolkun Isa, který varoval „že budou ohroženy životy milionů lidí.“

James Millward, profesor čínské a středoasijské historie na Georgetownské univerzitě varoval, že „stísněné podmínky, špatná hygiena, chlad, stres,“ mohou vést k „obrovské katastrofě“.

Photo Wikipedia: https://www.flickr.com/photos/travelingmipo/ [CC BY-SA]