Indičtí muslimové tvoří asi 12% z celkového počtu obyvatel. Od chvíle, kdy Indii zachvátila pandemie Covid-19 čelí muslimové stále silnějšímu tlaku ze strany hinduistů. Radikální hinduisté zaplavili Indii anti-muslimskými hesly a násilím.

Před nedávnem čelili muslimové několika útokům. Například Dr. Aarti Lalchandani, ředitel státní nemocnice v Kanpuru, byl na kameře přistižen, jak hovoří o muslimech jako o koronaviru, který musí být vyhuben. Bývalá ministryně Žen a pro výchovu dětí Maneka Ghandi obvinila muslimy ze zabití posvátného slona. Nepodložená zpráva si vyžádala několik incidentů.

Pronásledování muslimů zesílilo od doby, kdy se dostala v roce 2014 k moci radikální hinduistická strana Bharatiya Janata Party. Od té doby dostali radikálně smýšlející hinduisté zelenou k perzekuci muslimů.

Nenávist je podporována místními politiky, policií a místní správou. Mnozí zaměstnanci státní správy jsou členové radikálně pravého křídla Hinduistické organizace, která primárně vznikla k pronásledování muslimů v Indii. Radikalismus také zasáhl mládežnické organizace se silnou politickou podporou. Většina incidentů zůstane neprošetřena a povzbudí k dalšímu násilí.

Za nenávistí stojí hinduistický nacionalismus. Radikální hinduisté se cítí být nadřazeny nad ostatní náboženské komunity v Indii včetně křesťanů.

Během pandemie Covid-19 se zvýšilo napětí. Muslimové jsou obviňování z úmyslného šíření koronaviru, což vede k eskalaci napětí.