Imámové a vůdci muslimské komunity vyhledávají další prostory k pohřbívání svých mrtvých. Muslimské hřbitovy začínají totiž být přeplněné.

Společně s Itálií jsou muslimové nejvíce postiženi pandemií koronaviru. K těmto potížím se ještě přidává chmurná realita nedostatku prostor k pohřbívání.

Zažili jsme bolesti nad ztrátou svých příbuzných, ale naše bolest se ještě více prohlubuje, když nejsme schopni nalézt další hroby pro naše zesnulé. Ve městě totiž už nejsou další muslimské hřbitovy,“ prohlásil Abdullah Tchina, imám milánské mešity.

V Itálii, většinou v průmyslové severní oblasti, zemřelo na Covid-19 kolem 34 000 osob. Po celé měsíce se globální letecká doprava zastavila. Mnoho zesnulých muslimů nemohlo být převezeno do své vlasti. Z těchto důvodů došlo k nárůstu žádostí o pohřbení v Itálii.

V Itálii se nachází asi 2,6 milionů muslimů, tedy 4,3% z celkové populace.

Na hřbitově v Bruzzanu, na okraji Milána, se Mustapha Moulay dívá na jednoduchý, holý hrob v muslimské části převážně římskokatolického hřbitova.

“Byla to Boží vůle,” řekl o smrti své 55leté ženy na COVID-19. Měsíc před koronakrizí nastoupila na banální operaci nohou. Tam se poté nakazila koronavirem a zemřela.

Hrob nemá náhrobek a je jednoduše označen obdélníkem oblázků. Nejčerstvější hroby jsou nápadně pusté.

Hroby těch, kteří zemřeli na koronavir, mají cementové ohraničení a někdy i mramorovou desku s vyrytým půlměsícem.

Mnoho italských muslimů bylo nuceno cestovat na dlouhé vzdálenosti, aby pohřbili své mrtvé, nebo nechat těla několik dní v márnicích, či je dokonce držet doma a hledat pro ně prostor k odpočinku.