Zprávy o čínském pronásledování Ujgurů a dalších menšin čínskou komunistickou stranou již jsou známé, ačkoli je čínské úřady neustále popírají.

Nová zpráva Australského institutu strategické politiky s názvem Kulturní vymazání, kterou připravil tým vědců včetně Nathana Rusera, Dr. Jamese Leibolda, Kelsey Munro a Tilla Hoja, ukazuje, že čínská vláda zahájila systematickou a úmyslnou kampaň s cílem přepsat kulturní dědictví Ujgurské autonomní oblasti Xinjiang (XUAR). Snaží se narušit a předefinovat kulturu Ujgurů a dalších turecky mluvících komunit a zbavit všech islámských, nadnárodních nebo autonomních prvků, aby se tyto domorodé kulturní tradice podřídily „čínskému národu“.

Vědci využívající satelitní snímky odhadují, že v důsledku vládní politiky bylo od roku 2017 zničeno nebo poškozeno přibližně 16 000 mešit v Sin-ťiangu (65% z celkového počtu). Odhaduje se, že bylo přímo zbořeno 8 500. Dalších 30% důležitých islámských posvátných míst (svatyně, hřbitovy a poutní cesty, včetně mnoha chráněných podle čínského práva) bylo zničeno napříč Sin-ťiangem, a dalších 28% bylo nějakým způsobem poškozeno nebo pozměněno.