Istanbul: Za poslední dva měsíce bylo popraveno nejméně 57 Egypťanů, což je téměř dvojnásobek ve srovnání s rokem 2019, uvedla Amnesty International, mezinárodní organizace pro lidská práva.

Amnesty International shromáždila informace od egyptských právníků a příbuzných vězňů, kteří byli popraveni nebo jsou v současné době v cele smrti. Amnesty také přezkoumává právní dokumenty a zprávy od nevládních organizací, články z médií a facebookové příspěvky příbuzných obětí.

“Egyptské úřady se v posledních měsících pustily do děsivých poprav a usmrtily desítky lidí, v některých případech po brutálně nespravedlivých masových procesech,” uvedl ředitel Amnesty International pro Střední východ a severní Afriku Philip Luther.

Káhira nadále zpochybňuje zprávy o zneužívání prává a tvrdí, že nemá žádné politické vězně. Uvedla, že během soudů a zatýkání dodržuje egyptské právo a ústavu.

Egyptské úřady považují Amnesty za „nepřátelskou skupinu“, protože upozorňuje na porušování lidských práv.

Za vlády prezidenta Abdala-Fattáha al-Sísího, který se dostal k moci po svržení prvního zvoleného prezidenta Mohameda Morsiho ve vojenském puči v roce 2013, stoupla kritika egyptského režimu v oblasti lidských práv.

Zdroj: https://www.aa.com.tr/en/middle-east/egypt-executed-57-people-in-past-2-months-amnesty/2063243