Dr. Asifa Akhtar, narozená v Pákistánu, byla navržena společností DFG (German Research Foundation) na prestižní Leibnizovu cenu pro rok 2021.

Dr. Asifa Akhtar získala ocenění za buněčnou biologickou práci zaměřenou na mechanismus regulace epigenetického genu. 

Akhtar se stala první mezinárodní viceprezidentkou pro biologii a medicínu v prestižní německé Max Planck Society. V roce 2008 získala ocenění ELSO (Evropská organizace pro vědu života).

Společnost Max Planck, se kterou Dr. Akhtar spolupracuje, je nejúspěšnější německou výzkumnou organizací. Od svého založení v roce 1948 z jejich řad vyšlo více než 18 laureátů Nobelovy ceny.

Dr. Asifa vystudovala bakaláře biologie na University College London (UCL) v roce 1993. V roce 1998 pokračovala v doktorském studiu v Imperial Cancer Research Fund v Londýně.

Po ukončení doktorského studia pokračovala ve studiu regulace chromatinu jako postdoktorandka v laboratoři Petera Beckera v Evropské laboratoři molekulární biologie v německém Heidelbergu a v Institutu Adolfa Butenandta v Mnichově v Německu.

Dr. Asifa Akhtar se v roce 2001 stala vedoucí skupiny v Evropské laboratoři molekulární biologie (EMBL). Později přesunula svoji laboratoř do Institutu imunobiologie a epigenetiky Maxe Plancka ve německém Freiburgu. V roce 2013 byla jmenována ředitelkou stejné laboratoře. Vedla oddělení regulace chromatinu.