Minulou středu jsme si připomněli 78. výročí úmrtí Abdurašída Ibrahíma, tatarsko-tureckého cestovatele známého svou snahou představit islám japonské společnosti.

Ibrahim poprvé přijel do Japonska v roce 1900 poté, co cestoval po Asii a vydal dvousvazkové pojednání s názvem „Svět islámu“. Pozoroval socioekonomickou situaci okolních komunit. Kázal islám a založil sdružení.

I po 78 letech od své smrti zůstává sjednocující silou muslimských komunit v Japonsku.


Setkání s osmanskými intelektuály

Ibrahim se narodil v Omsku v ruské sibiřské oblasti v tatarsko-turecké rodině v roce 1857 a v sedmi letech začal studovat v medrese.

Studoval v Istanbulu a domů se vrátil v roce 1884 poté, co více než čtyři roky studoval islámské vědy v Medině.

Po setkání s intelektuály, jako byli Ahmed Vefik Paša a Muallim Naci, napsal články pro noviny Umran s názvem „Budoucnost ruských muslimů“.

V roce 1896 Ibrahim dorazil i do Evropy. Cestoval přes Itálii, Rakousko, Francii, Bulharsko, Jugoslávii a západní Rusko, než se přes Kavkaz a Sibiř dostal do Japonska.

Japonské vítězství v rusko-japonské válce v letech 1904-1905 mělo velké důsledky pro muslimskou komunitu pod ruskou vládou.

V Tokiu, kde žil, Ibrahim kázal islám několika japonským státníkům tím, že navázal vztahy s císařskou rodinou.

Založil sdružení „Ajia Gikai“ na podporu islámu v Japonsku a pokusil se postavit mešitu v Tokiu.

Po sesazení osmanského sultána Abdulhamida II odložil svou touhu postavit mešitu a v roce 1909 odcestoval do Koreje.


Tokijská mešita symbolizuje pospolitost

V roce 1910 se vrátil do Istanbulu a informoval osmanský lid o Japonsku.

Ibrahim, který žil v provincii Konya během prvních let turecké republiky, začal po svém tamním samotářském životě znovu cestovat.

Když se cestovatel v roce 1933 vrátil do Japonska, začal v roce 1934 stavět mešitu, která je dnes v hlavním městě známá jako Tokijská mešita.

Vzhledem k tomu, že bohatí Japonci pokrývali výdaje na stavbu mešity, která byla dokončena v roce 1938, byl jmenován prvním imámem nebo modlitebním vůdcem mešity.

Tokijská mešita, duchovní odkaz Ibrahima, který zemřel v Tokiu před 78 lety, 17. srpna 1944, podporuje harmonii a jednotu japonských muslimů.