Abú Bakr as-Siddík (RA) byl nejen nejbližším přítelem proroka Muhammada (ﷺ), ale také prvním chalífou islámu.

Kdo byl Abú Bakr (RA)?

Jeho celé jméno bylo Abdulláh ibn Abí Quháfa a pocházel z váženého mekkánského kmene Qurajš. Narodil se kolem roku 573 n. l., asi dva roky po narození Proroka (ﷺ). Od mládí byl znám svou čestností a moudrostí.

První, kdo uvěřil

Když Prorok Muhammad (ﷺ) poprvé přinesl poselství islámu, mnoho lidí pochybovalo. Abú Bakr (RA) však nezaváhal ani na vteřinu.

„Pokud to řekl Muhammad, pak je to pravda!“

Právě proto dostal přezdívku as-Siddík, tedy „pravdomluvný“. Díky němu přijali islám další významní lidé, jako Uthmán ibn Affán (RA) či Abdurrahmán ibn Awf (RA).

Útěk do Medíny: Nebezpečná cesta

Když muslimové čelili v Mekce pronásledování, Alláh přikázal Prorokovi (ﷺ) odejít do Medíny. Jeho jediným společníkem na této nebezpečné cestě byl právě Abú Bakr (RA).

Během útěku se ukryli v jeskyni Thaur. Když nepřátelé prošli kolem, Abú Bakr (RA) se obával o Prorokův (ﷺ) život. Ten ho však uklidnil slovy:

„Nebuď smutný, vždyť Alláh je s námi.“ (Súra At-Tawba, 9:40)

Den, kdy muslimové plakali

V roce 632 n. l. přišla největší ztráta pro muslimy – smrt proroka Muhammada (ﷺ). Medína byla v šoku, někteří dokonce odmítali uvěřit. Umar ibn al-Chattáb (RA) vytasil meč a varoval, že kdo řekne, že Prorok zemřel, toho potrestá.

A pak vystoupil Abú Bakr (RA) a pronesl slova, která muslimům vrátila naději:

„Kdo uctívá Muhammada, ať ví, že Muhammad zemřel. Kdo však uctívá Alláha, ať ví, že Alláh je živý a nikdy nezemře.“

Poté citoval Korán:

„Muhammad není nic než posel – již před ním zemřeli poslové. Zemřel-li by nebo byl zabit, otočíte se na patách?“ (Súra Ál Imrán, 3:144)

První chalífa islámu

Po smrti Proroka (ﷺ) se muslimové museli rozhodnout, kdo povede jejich společenství. Abú Bakr (RA) byl jednomyslně zvolen prvním chalífou.

Jeho první slova jako vůdce ukázala jeho pokoru:

„Byl jsem vybrán, ale nejsem nejlepší z vás. Pokud budu jednat správně, podpořte mě. Pokud se mýlím, opravte mě.“

Smrt a odkaz

Po dvou letech vlády Abú Bakr (RA) vážně onemocněl. Na smrtelné posteli se rozhodl předat vedení Umarovi ibn al-Chattábovi (RA), kterého považoval za nejschopnějšího vůdce.

Zemřel ve věku 63 let, stejně jako Prorok (ﷺ). Je pohřben vedle Proroka (ﷺ) v Medíně.

Závěr: Proč je Abú Bakr (RA) vzorem?

Abú Bakr as-Siddík (RA) byl mužem neochvějné víry a spravedlnosti. Nikdy nepochyboval o poselství islámu a nikdy neupřednostnil své osobní zájmy nad zájmy muslimské ummy.

Co nás jeho život učí?

  • Vždy věřit v Alláha, i když se zdá, že je vše proti nám.
  • Postavit se za pravdu, ať to stojí cokoli.
  • Být pokorný, i když máme moc.