Impozantní památník padlých a zavražděných Poláků ukazuje ve Varšavě na železničním plošinovém vagónu postaveném na kolejích katolické, pravoslavné, židovské a muslimské náboženské symboly.

„(Muslimský) půlměsíc je tam spolu s (židovskou) Davidovou hvězdou, aby odrážel multietnickou a multináboženskou krajinu východního pohraničí,“ řekla agentuře Anadolu Katarzyna Gorak-Sosnowska, docentka na SGH Warsaw School of Economics.

Pomník byl postaven na počest Poláků zabitých a zavražděných na východě, zejména těch, kteří byli deportováni do pracovních táborů na Sibiři po sovětské invazi do Polska v roce 1939 a obětem katyňského masakru v roce 1940.

Na každém železničním pražci památníku jsou uvedena jména míst, odkud byli polští občané deportováni za účelem otrocké práce v SSSR, a názvy táborů, kolchozů a předsunutých stanovišť gulagu, které byly jejich cílem.

Pomník, navržený Maksymilianem Biskupskim, se nachází na křižovatce ulic Muranowska a General Wladyslaw Anders v polském hlavním městě.

Biskupski navrhl bronzový pomník, tyčící se asi 7 metrů, v roce 1991 a oficiálně byl odhalen 17. září 1995 na 56. výročí sovětské invaze.